
Sisarukset Noora Ruohonen , Karoliina Käkönen ja Sanna Mäkinen olivat levittäneet viltin Oinasjärven uimarannalle ja viettivät kaunista hellepäivää lastensa kanssa. Viisi jälkikasvun edustajaa eivät ehtineet uimiseltaan kommentoimaan kesäpäivän viettoa saatika kuvaan, mutta hauskaa tuntui järvessä olevan.
– Olemme pari tuntia nyt tässä olleet, eikä ole sen suurempia suunnitelmia, miten päivä jatkuu, olemme kaikki lomalla, kolmikko kertoo.
Käkönen asuu uimarannan vastarannalla ja muistelee, että järvessä on ollut harvoin sinilevää niin, ettei uimaan olisi päässyt. Uimarannan laitureiden vierusta on tällä hetkellä melko heinittynyt ja parhaiten uimaan pääsee suoraan laitureilta.
– Rantaa on kyllä perattu vähän tästä laitureiden vasemmalta puolelta, sillä tämäkin oli jo aika heinittynyt viime vuosina, Käkönen muistelee.
Oinasjärven uimarannan lisäksi kannatusta kolmikolta saa Nummijärvi saunoineen ja oman pihan lampi.
– Nummijärvellä vesi on raikasta, Mäkinen tuumii.
Siskokset viettävät paljon aikaa yhdessä.
– Nuo serkukset viihtyvät hyvin keskenään, niin on helppo keksiä yhteistä tekemistä.
Salkolan järven uimarannalle pysähtyy moni pulahtamaan ja viilentymään pikaisesti ajaessaan ohi kakkostietä. Pitkään matalana jatkuva ranta on myös otollinen uimaan harjoitteleville. Kirkas vesi on miellyttävää. Ranta on myös somerolaisten suosiossa.
Uimarannan parkkipaikalla, tämän kesän uudessa Salkolan grillissä, työskentelevä Katri Enberg sanoo, että sateiset kelit ovat hieman verottaneet asiakaskuntaa.
– Sateisina päivinä tässä on tietysti käynyt vähemmän ihmisiä, mutta muutoin on ollut ihan hyvin porukkaa. Jäätelöä on mennyt.
Toimittajan mukana uimarantoja testaamassa kulkenut liki viisivuotias uimari rankkasi kolmesta rannasta, Nummijärvestä, Salkolanjärvestä ja Oinasjärvestä, parhaaksi Salkolanjärven rannan. Perustelunaan olivat pehmeä rantahiekka ja pitkä matala ranta.