Arska-Basket aloitti uuden kauden aluedivarissa

0
Siniasuinen Arska-Basket avasi 19-vuotiaiden poikien sarjakautensa Salon Urheilutalossa.

Teksti Juha Laakso

Koripallon Läntisen alueen ykkösdivisioonassa viime kaudella neljänneksi sijoittunut Someron Arska-Basket aloitti uuden kautensa 19-vuotiaiden poikien ”aluedivarissa” vierasottelulla Salo Basketballia vastaan. Erinäisten päällekkäisyyksien ja sairastelujen vuoksi Arska joutui lähtemään peliin vain kuuden pelaajan vahvuisella kokoonpanolla.
Kymmenen pelaajan ryhmällä pelannut Salo Basketball pystyi prässäämään ja pelaamaan kovaa läpi ottelun, siinä kun somerolaiset joutuivat pelaamaan paikkapuolustusta ja varomaan virheitä. Näistä asetelmista huolimatta Arska taisteli mallikkaasti, venyttäen ottelun jatkoajalle lukemista 70–70 (39–34).
Jatkoajan pelaaminen kuudella pelaajalla on todella haastavaa, kun väsymys alkaa väkisinkin painamaan ja virhetilit täyttymään. Salo jaksoi kymmeniköllään pitää oman pelinsä aktiivisena, voittaen viisiminuuttisen pistein 13–6 ja siten koko ottelun 83–76.
Parhaissa erissään, ensimmäisessä ja neljännessä, Arska oli kentällä hallitseva osapuoli, noukkien hyppysiinsä levypalloja niin puolustus- kuin hyökkäyspäässä. Varsinaisen peliajan päätösneljänneksellä Arska vyörytti palloja vastustajan korin alle, viimeistellen paljon pinnoja lähietäisyydeltä. Vieraiden takaa-ajo huipentui loppusekunneille, jolloin ottelun pistekunkku Nikolai Varjus kuljetti pallon kentän päästä päähän, tasoittaen lukemiksi 70–70.

”Hyvältä näyttää”

Arska-Basketin 19-vuotiaiden joukkueenjohtaja Jussi Varjus oli niukasta tappiosta huolimatta tyytyväinen kauden alkutahteihin:
– Kunhan vaan peliin saadaan mukaan edes vähän enemmän pelaajia, niin ihan hyvältä näyttää koripallon tila Somerolla tänäkin vuonna, Varjus ennakoi.
Läntisen alueen ykkösdivisioonassa on syyskaudella mukana kymmenen joukkuetta; Someron ja Salon ohella Turusta, Kaarinasta, Raumalta, Hämeenlinnasta ja Tampereelta. Tulevana lauantainakin Arska-Basket pelaa vieraskentällä, kun ottelua isännöi Punaportin Blues Hämeenlinnassa. Viikkoa myöhemmin ohjelmassa on kauden ensimmäinen kotiottelu monitoimitalossa ja siihen saapuu vastustajaksi Kaarinan Ura Basket.

Arskan pisteet Salossa: Luukas Kyyrä 9, Miika Aaltonen 8, Nikolai Varjus 41, Aatu Nikander 8, Otto Hakala 8 ja Nazar Kriat 2.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän