Sinilevää paikoin runsaasti

0
Levää Hirsjärvellä. (Kuva Kaija Laine)

Viileä ja epävakainen alkukesä hillitsi sinileväkukintoja, ja havaintoja tehtiin Suomessa pitkän ajan keskiarvoa vähemmän.
Valtakunnallisessa sinileväseurannassa on tänä kesänä ollut mukana 373 paikkaa, joista 97 sijaitsee merialueella ja 276 sisävesillä.
Kesäkuun viileä ja epävakainen sää piti sisävesien sinilevähavainnot melko vähäisinä koko maassa. Sinilevää havaittiin alkukesästä hieman vähemmän verrattuna pitkän ajan keskiarvoon (1998–2024). Kesä-heinäkuun vaihteessa havainnot runsastuivat, ja niiden määrä palasi ajankohdalle tyypilliselle tasolle.
Heinäkuun puolivälissä alkanut helteinen ja tyyni jakso nosti pintavesien lämpötilan paikoitellen ennätyslukemiin ja edisti sinilevien kasvua. Havaintojen määrä pysyi kuitenkin pitkän ajan keskiarvoon nähden melko tyypillisellä tasolla ja laski jälleen heinä-elokuun vaihteessa. Levät ehtivät hellejakson alkupuolella kuluttaa vedessä olevat ravinteet vähiin. Helteisten viikkojen jatkuessa sateet eivät tuoneet vesistöihin lisää ravinteita valuma-alueelta, eivätkä tuulet nostattaneet ravinteita järvien alusvedestä pintaveteen, mikä hillitsi sinilevien kasvua. Loppukesälle tyypilliset sateet toivat vesistöihin lisää ravinteita, mutta sinileväkukinnat pysyivät kuitenkin pääosin maltillisina.
Elokuussa sinilevähavaintojen määrä ensin laski, mutta elokuun puolivälissä havaintojen määrä nousi pitkän ajan keskiarvon yli.
Viimeisimpien sinilevähavaintojen mukaan asiantuntijan ylläpitämällä Someron Moronperällä Painiolla havaittiin vain hieman sinilevää. Kartan perusteella myös Kirkkojärvellä on havaittu hieman sinilevää kolme päivää sitten.
Salon kaupungin ympäristöterveydenhuollon tulokset ovat kuun puolivälin paikkeilta. Härkälänrannalla ja Hovimäessä oli havaittu hieman sinilevää. Pappilan uimarannalla levää oli rantavedessä runsaina lauttoina ja kasaumina.
Pusulanjärven ja Oinasjärven rannoilla havaittiin runsaasti sinilevää.
Lukijoilta tulleiden vinkkien perusteella sinilevää on runsaasti myös esimerkiksi Havuharjun rannalla ja Hirsjärvellä.
Salon ympäristöterveydenhuolto muistuttaa, että rantojen sinilevätilanne voi muuttua nopeasti runsaiden sateiden ja vedenvirtausten myötä.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän