Virheilmoitus pysäytti syksyn ylioppilaskirjoitusten ensimmäisen kokeen useissa lukioissa

Maanantainen ylioppilaskokeen äidinkielen lukutaidon koe jouduttiin useilla paikkakunnilla keskeyttämään, joissakin lukioissa peräti pariksi tunniksi. Virheilmoituksen mukaan koetilan palvelimen levytila oli täyttymässä.

– Meillä päästiin pälkähästä ja vähällä. Ylioppilastutkintolautakunnalta tuli käsky viedä korjaustiedosto palvelinkoneelle. Siihen meni 11 minuuttia ja sitten voitiin jatkaa kirjoituksia, kertoo Someron lukion rehtori Merja Klemola.

Keskeytysaika lisättiin kokeen loppuun eli suorittajat saivat jatkaa normaalikoeajan päätyttyä noin 11 minuuttia.

Someron lukion abiturienteista lähes kaikki, 44 nuorta, osallistuu tämän syksyn ylioppilaskirjoituksiin. Lisäksi kokeisiin on ilmoittautunut seitsemän arvosanojensa korottajaa.

– Syksyllä meillä kirjoitetaan pääasiassa reaaliaineita. Muissa aineissa on tulossa vielä täydentäviä kursseja, joten olemme opastaneet abeja jättämään niiden kirjoittamisen tuonnemmaksi, toteaa Merja Klemola.

Keskiviikkona 17.9. reaaliaineista suoritettiin psykologia, filosofia, historia, fysiikka ja biologia. Tänään perjantaina on pitkän kielen eli englannin vuoro ja maanantaina 22.9. toisen kotimaisen eli ruotsin.

Tiistaina 23.9. vuorossa ovat reaaliaineista uskonto, elämänkatsomustieto, yhteiskuntaoppi, kemia, maantiede ja terveystieto. Torstaina 25.9. on matematiikan vuoro ja perjantaina 26.9. äidinkielen ja kirjallisuuden kirjoitustaidon kokeen.

Maanantaina 29.9. ovat vielä lyhyet kielet. Niiden suorittajia ei Someron lukiossa tänä syksynä ole yhtään.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän