Jos oppilailta kysytään, mikä koulussa voisi olla parannettavaa, moni vastaa aina samaa: läksyt.
Kotitehtävät ovat tärkeitä, mutta mielestäni niitä voisi vähentää.
Ongelma kotitehtävissä on se, että niiden määrän takia oppilailla ei aina ole kovin paljon aikaa tehdä muita asioita iltaisin. Tämä näkyy esimerkiksi oppilaiden mielialoissa ja jaksamisessa. Kotitehtävissä voi monella mennä jopa tunteja.
Liiallinen läksymäärä voi näkyä oppilaiden terveydessä. Jos oppilas joutuu tekemään liikaa läksyjä, hänestä tulee väsynyt, ja seuraavana päivänä hän ei jaksa tehdä melkeinpä mitään, ja viikonloppu kuluu läksyjä tehden.
Mielestäni kotitehtäviä ei tarvitse poistaa, mutta jopa pieni vähentäminen auttaisi oppilaiden jaksamisessa. Osatehtävät eli ne, joissa on kohdat a,b,c ja niin edelleen, voitaisiin antaa osittain eri päivinä ja muita tehtäviä antaa sopiva määrä. Tämä auttaisi heti niitä oppilaita, jotka haluavat menestyä koulussa, sillä kotitehtävien tekoon ei menisi niin kauan aikaa.
Oppilas koulusta