Nimimerkille Haluaisiko: Miksi sitten ay-liike aiheuttaa typerillä lakoilla kiusaa kansalaisille, jos kerran kaikki on hyvin. Varmasti paremmin kuin monessa muussa maassa. Ei hallitus nyt kuusipäiväistä työviikkoa ole puuhaamassa eikä lomia poistamassa.
Töihin
Pitääkö jonkun kaatua ja loukata itsensä ennen kuin vuokra-asuntojen pihoille saadaan hiekkaa? Ikäihminen ei uskalla edes poistua kodistaan.
Luistinrata
Pisa-tutkimukset kertovat karua kieltä. Suomen taso edelleen pudonnut. Ehkä oppilaat osaavat lukea, mutta eivät laskea. Ostin kukkasen kukkakaupasta joka maksoi 18 euroa. Annoin 50 euron setelin kassalle. Hänen piti oikein hakea taskulaskin ja laskea kolmeen kertaan, paljonko vaihtorahaa annetaan takaisin. Silloinkin vielä epävarmana antoiko oikein.
Laskutaito kunniaan
Kiitos Eija Komulle kauniista runosta Seimessä lepää valo.
Ilo
Onnittelut sinulle Olli Salomäenpää director cantus -arvonimestä. Täältä etäältä ja tämän lehden sivuilta olen saanut seurata, että olet hyvin sitoutunut työhösi. Perustelut arvonimelle ovat näin luontevat. Samalla vahvistan, että isälleni Herman Kantolalle myönnettiin sekä director cantus – että director musices -arvonimet (1955 ja 1978). Musiikki on universaalista ja rikastuttaa laajalti yhteiskunnallista toimintaa.
Lassi Kantola, Espoo
A-studiossa Venäjä-asiantuntija totesi, että raja voidaan avata, kun Venäjä muuttuu demokraattiseksi valtioksi. Kylläpä on asiantuntija hakoteillä. Venäjä ei ole koskaan ollut, eikä tule koskaan olemaan demokraattinen.
Näin on