Pullopostia vai sähköpostia

0
Kuva: Jori Liimatainen /TS

Taas kilahti sähköpostiin jotain. Onkohan se mulle tärkeää vai jotain turhaa häiritsevää. Tilanne on sama kuin postilaatikolla, aika usein siellä on jotain turhaa, paperinkeräykseen suoraan kannettavaa. Sähköpostiin sitä tulee enemmän, mutta se on helpompi poistaa. Sähköpostin käytössä on hyvä käyttää samaa rutiinia kuin paperipostissa. Kerran päivässä katsoo saapuneet ja siirtää turhat saman tien roskiin.
Miksi? Jos ei niitä siirrä roskiin, on siellä pian tavaraa kuin kuukauden tyhjentämättä jääneessä lehtikorissa. Mitään ei sieltä löydä, eikä muista mikä on luettu ja missä se itselle tärkeä tieto on. Periaatteella: ”Huomasin sen kyllä, mutta ajattelin syventyä myöhemmin.”
Niille oikein tärkeille voi perustaa oman kansion ja sitten kun ne ovat muodostuneet turhiksi, niin sitten poistaa roskiin.
Maailmassa on nykyisin noin 3 miljardia sähköpostin käyttäjää. Jokaisella heistä on turhia säilytettäviä. Yhteensä ne vievät monen serverin muistin. Ihan turhaa sähkönkulutusta ja ajan hukkaa jos joudut niitä sieltä kaivelemaan. Onneksi on nuo kaikenlaiset hakutekniikat, joilla voit hakea postiesi joukosta vaikka lähettäjän tiedoilla tai aiheella tai vaikka jollain sanalla. Silti se kaikki tarpeeton on turhaa, kuluttaa huomaamattamme aikaamme, hermojamme ja maapallon rajallisia sähkövaroja. Eli kannattaa kehittää itselle sopiva järjestys.
Lähetetty kansioon unohtuu asioita helpommin. Hyvä tapa onkin vähintään kerran vuodessa päättäväisesti käydä postinsa kaikilta osin läpi ja heittää roskiin kaikki turhaksi muuttunut.

Hyödyllistä itselle