
Teksti Juha Laakso, kuva Kari Eerikäinen/arkisto
Jalkapallokauden sarjapelit käynnistyvät Somerolla tämän viikon torstaina. Avauspotkuista Joensuun pallokentällä vastaavat Someron Voiman naiset, jotka saavat vieraakseen kemiönsaarelaisen Kimito Sportföreningin.
SoVo ja KSF ovat mukana Länsi-Suomen alueen Nelosen A-lohkossa, jossa on alkavalla kaudella mukana kaksitoista joukkuetta. Viime kaudella SoVo ja KSF pelasivat seitsemän joukkueen muodostamassa A2-lohkossa, sijoittuen eri päihin sarjataulukkoa: KSF oli lohkokakkonen ja SoVo seitsemäs.
SoVon naisjoukkueen alustava pelaajalista muodostuu aiemmilta kausilta tutuista pelaajista. Valtaosa heistä on somerolaisia, mutta mukana on myös naapurikuntien apuja, enimmäkseen Forssan suunnalta.
Vielä loppuviikolla pallokenttä oli lumivaipan alla, mutta mikäli ennusteet lämpenevistä ilmoista toteutuvat ja Voiman talkooporukka laittaa edellisten keväiden tapaan hihat heilumaan kenttätöissä, sarja-avaus saataneen suoritettua ohjelman mukaisesti.
Miehillä taas joukkue Kutosessa
Miltä alkamassa oleva pelikausi muilta osin näyttää, Voiman jalkapallojaoston puheenjohtaja Henri Hakamäki?
– Oikein hyvältä näyttää. Meillä on nyt aikuisten joukkueet sekä naisten että miesten sarjoissa ja juniorijoukkueita suunnilleen saman verran kuin viime vuonna, vaikka vanhimpien poikien ryhmä jäikin nyt pois.
Hakamäen pitkään luotsaama poikajoukkue pelasi viime vuonna hienon kauden alueellisessa Kolmosessa. Nyt tuon joukkueen runko ja monet aiemmilta vuosilta tutut somerolaiset sekä lähialueilta reissaavat pelaajat muodostavat miesten Kutosen A3-lohkossa pelaavan joukkueen. Viime vuonna SoVolla ei ollut miesten joukkuetta mukana sarjatoiminnassa.
Miesjoukkueen pelikausi käynnistyy huhtikuun 27. päivän kotiottelulla Marttilan Murtoa vastaan. Naisjoukkueen tavoin SoVon miehet aloittavat kauden pallokentän tekonurmella, mutta siirtyvät kesäisemmillä keleillä pelaamaan kotiotteluitaan urheilukentälle.
Junioreita kahdeksan joukkueellista
Ennen sitä, tämän kuun 20. päivänä, pallokentän kotiavauksen suorittaa P14-ikäluokan Kolmosessa pelaava SoVon joukkue. Vieraskentiltä ovat lähimmän parin viikon aikana aloittamassa kautensa Kakkosta pelaava P12-ikäluokka, vuotta vanhempien poikien joukkue samalla sarjatasolla sekä P10-sarjan joukkue alueellisella kakkostasolla.
Mainittujen joukkueiden lisäksi SoVolla on tyttöjunioreiden joukkue T14-ikäluokan 8 vastaan 8 -sarjassa ja poikien joukkueet P8/kolmostasolla, P11/kakkostasolla sekä P12-ikäluokassa toinen joukkue Nelosessa.