Keramiikan tekeminen tuntuu konkreettisesti käsissä

0
- Pöllöaihe tuli vaan jostain. Pöllöjä alkoi vain syntyä, kertoo Helena Laine.

Helena Laine etsi ja löysi luovan ja itsenäisen alan

Somerolainen Helena Laine on uuden edessä. Kaksivuotiset keramiikka-artesaanin opinnot ovat loppusuoralla. Hän on viime päivinä koonnut näyttelyä yhdessä 13:n muun Forssan ammatti-instituutin opiskelijan kanssa.

Lainetta ajoi vaihtamaan alaa muutoksen tarve. Viimeksi hän oli työskennellyt sote-alalla.

– Pari vuotta pähkäilin. Yhtenä syksyisenä yönä sitten laitoin haun vetämään. Kyllä kaikki järjestyy, kun tekee päätöksen, tietää monia hommia ja käännöksiä elämässään tehnyt Laine.

Hän etsi luovaa ja itsenäistä alaa. Aikaisempaa kokemusta hänellä ei ollut saven työstämisestä ja keraamikon ammatista.

– Keramiikan tekeminen tuntuu konkreettisesti käsissä. Savesta voi syntyä sellaista, mitä suunnitteli tai sitten jotain hienompaa ja aivan uutta. On lohduttavaa, että saven voi litistää lattanaksi, jos lopputulos ei miellytä. Sellaistakin taidetta on, että se tehdään ja kootaan, katsellaan sitä ja sitten puretaan osasiksi. Se on edessämme vain hetken, valaisee Helena Laine kiertokulkua.

Jokaisen tekijän ideoista ja käsistä syntyy erilaista keramiikkaa.

– Meidän näyttelyssä sen huomaa. Siellä on vaikka mitä laidasta laitaan; oikein monipuolinen ja yllätyksellinen kattaus keramiikkaa. On isoja ja pieniä teoksia, ja siltä väliltä. On värikästä ja luonnonmukaista, totta ja fantasiaa.

Helena Laine laittoi esille tekemiään pöllöjä artesaaniopiskelijoiden lopputyönäyttelyyn Forssaan. Tässä teokset ovat vielä Someron maankamaralla. Taite-näyttely on 23.4.-5.5. Galleria Moletissa.

Helena Laine sanoo olevansa vasta alkumetreillä keraamikoksi.

– Tämä on perustutkinto ja alku ammattiin. Haluan oppia enemmän, ja lähden varmaan jossain vaiheessa opiskelemaan lisää, mutta nyt laitan kädet saveen ja teen. Käyttöesineitä, taidetta, mitä vaan tulee mieleen.

Härjänojalla Somerniemellä asuva Laine ostaa dreijan ja ryhtyy remontoimaan pihavajastaan itselleen savipajaa.

– Siinä menee tämä kesä. Mutta sen jälkeen tulevaisuus on auki.

Laine arvelee, että jatkossa hän voi keraamikkona yhdistää työhönsä sote-puolen ammattiaan ja myös muuta osaamistaan.

– Olen innoissani, mitä kaikkea onkaan edessä.

Hän aikoo koota elantonsa monista palasista.

– Ei pidä jäädä tuleen makaamaan; eikä ainakaan keramiikkauuniin tai sen lähelle, myhäilee Laine.

Linnut, luonto ja ihmisten suhde luontoon kiinnostavat Helena Lainetta.

Lopputyökseen näyttelyyn Helena Laine teki kosolti pieniä pöllöjä.

– Jostain se idea vaan tuli; ja sitten niitä pöllöjä rupesi syntymään.

– Tykkään pikkufiguureista. Pidän linnuista ja luonnosta. Oikea pöllö istuu puussa ja tarkkailee ympärillään olevaa. Se lähestyy niin hiljaa, että sen lennon humahduksen havaitsee vasta, kun se on aivan liki.

Helena Laine toivoo, että pöllöillään ja teoksillaan hän pystyisi antamaan ihmisille ajateltavaa.

– Että he ymmärtäisivät luonnon monimuotoisuuden ja elinpiirin, jota eläimet tarvitsevat. Että ymmärtäisimme antaa tilaa muillekin kuin ihmisille. Ongelmatilanteissa löytäisimme väkivallattoman kompromissin, jossa sopuisa yhteiselo onnistuu.

Laine kehuu Forssan ammatti-instituutin keramiikkaopintoja ja opettajiaan Outi Roosia ja Kirsti Kalmia.

– Osastolla oli hieno ilmapiiri. Oli henkistä tilaa toteuttaa itseään ja avaruutta ideoille. Opiskelijatovereilta ja opettajilta sai tukea. Meillä oli hyvä yhteishenki. Joukossa oli heitä, joilla oli jo kokemusta alasta, oli uunit ja muuta valmiina. Mutta oli myös minunlaisiani, joilla ei ollut aiempaa kokemusta, mutta intoa riittää.

Osa opiskelijoista jatkaa opiskelua, osa aikoo perustaa yrityksen ja osa pitää keramiikan teon harrastuksena.

Kaksivuotinen keramiikka-artesaanin koulutus on suunnattu aikuisopiskelijoille. Opiskelijoilla on oltava pohjalla jokin toisen asteen tutkinto.

Taite-näyttelyn tekijät taitekohdassa

Forssan ammatti-instituutista tänä keväänä valmistuvat 14 keramiikka-artesaania laittoi töitään esille Galleria Moletiin Forssan museoon. He esittelevät keramiikkateoksiaan laajalla skaalalla, mukana on muun muassa lautasia, veistoksia ja valaisimia. Näyttelyssä nähdään myös välähdys lohikäärmeen synnystä.

Savesta syntyvä keramiikka on mielenkiintoista. Mielikuvitus ei aina riitä tavoittamaan, kuinka monipuolisesti siitä voi valmistaa esineitä.

Näyttelyn nimi Taite kuvaa valmistuvien keraamikkojen tuntemuksia. Monet opiskelijoista ovat opiskelleet uuden, luovan ammatin elämän taitekohdassa, tilanteessa, jossa edessä on uuden suunnan etsiminen.

Myös keramiikanvalmistuksessa on monia kriittisiä taitekohtia. Muun muassa silloin, kun kvartsin kiderakenne muuttuu poltossa uudenlaiseksi tai hetkessä, jolloin polttolämpötila saavuttaa huippunsa.

Keramiikka-artesaanin koulutus kestää Forssan ammatti-instituutissa kaksi vuotta. Koulutus on suunnattu aikuisopiskelijoille; opiskelijoilla on oltava pohjalla jokin toisen asteen tutkinto.