
Alkoholittomien drinkkien eli mocktailien suosio on noussut tasaisesti viime vuosina, mutta tänä kesänä ne ovat tehneet Suomessa aiempaa selkeämmän läpimurron.
Myös Somerolla on huomattu mocktailien ja esimerkiksi alkoholittomien oluiden suosion kasvu.
Liiketaloudellista merkitystä niillä ei vielä ole, vaan ne lähinnä parantavat palvelua.
– Terveyden ja hyvinvoinnin trendit heijastuvat suomalaisten juomatapoihin, ja siksi kiinnostus alkoholittomia ja vähäalkoholisia juomia kohtaan on kasvanut vauhdilla, kertoo vastaava tuotepäällikkö Betty Mwiinga Kesprosta, joka on Suomen johtava hotelli-, ravintola- ja catering-toimialan tukkukauppa.
Kasvava kysyntä luo lisää tarjontaa ravintoloiden alkoholittomiin juomiin, mutta mocktaileilta osataan odottaa myös laatua ja elämyksellisyyttä.
– Mocktailit eivät ole alkoholia nauttivillekaan enää jännittävä kerran vuodessa kokeiltava kuriositeetti, vaan mocktail kilpailee kuluttajien valinnoissa tasaveroisesti alkoholillisten drinkkien sarjassa. Ravintoloille tämä tarkoittaa, että enää ei riitä, että tarjolla on vain yksi alkoholiton olut, Mwiinga vinkkaa.
Lisää aiheesta ja reseptejä illalla kello 20 ilmestyvässä numerossa.