Mäntykotilaiset pääsivät parketille

0
Päivätansseista nauttimassa etualalla Pirjo Torvinen. Takana Eija Tuura-Hyytiäinen, Helmi Tamiola, Raimo Mäkelä, Merja Nummela ja Leena Valmu.

Esakallion iltapäivätansseille saapui asukkaita ja hoitajia palveluasumisen yksikkö Mäntykodista Somerolta. Tansseihin menoa ehdittiin suunnitella viikon päivät ennen h-hetken koittamista.

– Tämä on hieno paikka. Kaikille aisteille on ollut nautittavaa, kiteyttää Pirjo Torvinen , joka on innokas musiikin kuuntelija.

– Ihanaa kuunnella monenlaista musiikkia. Somerolla on näitä tanssipaikkoja niin, että monta paikkaa voitaisiin koluta, jatkaa Torvinen.

Raimo Mäkelä pääsi tanssittamaan Leena Valmua .

– Olen käynyt kaikennäköiset tanssikurssit 16-kesäisenä Veikko Niemelän opissa. Hän tuli Somerolle kurssia pitämään. Se maksoikin peräti kaksikymmentä markkaa, muistelee Raimo Mäkelä, joka tanssittaa hoitajia Mäntykodin arjessakin.

– Kuuntelemme vanhaa tanssimusiikkia harva se päivä. Asukkaat nauttivat musiikin kuuntelusta ja laulamisesta. Me hoitajatkin pääsemme tanssimaan, kertoo Merja Nummela .

– Yksi päivä musiikit oli jo loppu, mutta vielä huoneestakin kuului kova laulaminen, naurahtaa Nummela.

Tansseihin on tietenkin laittauduttu. On sonnustauduttu hienoihin vaatteisiin ja tukat on värkätty kauniisti.

– Tämä on toisenlaista kuin kotona, iloitsee Helmi Tamiola .

– Pieniä retkiä on mukava tehdä. Keväällä vierailtiin Ruokava-messuilla . Saa nähdä mitä seuraavaksi keksitään, heittää Valmu.

– Vaihtelu virkistää, vahvistaa Mäkelä.