
Neljä nuorta paistaa makkaraa Oinasjärven grillipaikalla. Järvi ei antanut tällä kertaa saalista. Viime kalastuskerralla koukkuun tarttui hauki, joka pienuutensa vuoksi päästettiin kasvamaan pituutta.
Nelikko on osa seitsenhenkistä Someron nuorten starttipajaa, joka tutustuu välillä myös paikkakunnan virkistys- ja kulttuuriantiin. Tällä kertaa on hurruteltu entisen Ecotekolan autolla pajan valmentajan Mari Vasaman kanssa Oinasjärvelle. Edellisenä päivänä oli oltu ulkoluodolla Särkisalossa ja aiemmin viikolla tutustuttu Forssan starttipajaan ja ammatti-instituutin antiin.
– Kiva, että näkee eri vaihtoehtoja, tuumaa yksi pajalaisista. Forssan ekskursiolla yhden mielenkiinto heräsi autopuolen linjaa kohtaan ja toisesta keramiikka-ala vaikutti mukavalta.
Usein näiltä reissulta aukeaa yhteistyötä eri tahojen kanssa. Esimerkiksi naapurikaupungin reissulla päätettiin järjestää keilailukilpailu Someron ja Forssan starttipajojen välille.
– Meidän pitää käydä harjoittelemassa ennen kisaa, muistuttaa Ricardo Hiirisalmi valmentaja Vasamaa.
Hiirisalmelle starttipaja on antanut arkeen rytmin.
– Mulle oli kasaantunut asioita, joita en osannut itse ryhtyä perkaamaan. Ne olivat jääneet vaan hoitamatta. Tuki tuli tosi tarpeeseen. Starttipaja on ollut iso apu elämässä, kiittelee Hiirisalmi.
Essi on hyvillään, että starttipajasta on saanut apua arkeen liittyvissä jutuissa, esimerkiksi hakemusten selvittelemisessä. Virastokäynneille on tullut mukaan tarvittaessa myös starttipajan valmentaja, jos on halunnut tukea. Valmentaja on käyttänyt nuoria Salossa asioilla, kun Somerolta pitää esimerkiksi matkata työllisyysasioissa TE-keskukseen. Vuodenvaihteessa tämä muuttuu, kun palvelut tulevat Somerolle Jukolaan.
– Starttipaja on auttanut minua opintojen suorittamisessa. Työharjoitteluja on voitu hoitaa starttipajan työkokeilun kautta Somerolla. Opiskelu onnistuu täältä aika paljon etänä, kertoo merkonomiksi Hämeenlinnassa opiskeleva nuorukainen.
Starttipajalaiset ovat käyneet tutustumassa työpaikoilla eri aloihin ja ammatteihin. Mieli halajaa tekemään kunnon työtä; kirjojen selailu ja lukeminen ei niinkään innosta.
Martta Mäkinen kokee, että starttipaja on ollut hänelle apuna myös työnhaussa. Hänellä on jo kaksi ammattia: kokin ja pieneläinhoitajan. Häntä kiinnostaa nyt hoiva-ala. Mäkinen on ollut työkokeilussa Someron toimintakeskuksessa ja tehnyt hoiva-avustajan hommia.
– Se tuntuu mukavalta, kun saa auttaa ihmisiä.
– Nii-i, kun tietäisi, mitä haluaa tehdä. Ehkä se on jotain, mikä liittyy kirjoihin, pohtii Essi.
Ohjaaja Vasama toteaa, että yritetään saada sinut kirjastoon työkokeiluun. Pajalta nuoret ovat menneet työkokeiluun paikallisiin yrityksiin.
Ricardo Hiirisalmi toivoo löytävänsä ammatin, jossa saa jutella ja olla ihmisten kanssa. Starttipajan valmentaja on ehdottanut, josko etsittäisiin työkokeilupaikka koulunkäyntiavustajana.
Merkonomiksi opiskeleva nuori arvelee, ettei ala ole välttämättä hänen unelmansa.
– Mutta kun käyn tämän koulun loppuun, niin sekin on hyvä. Merkonomi-koulutus antaa valmiuksia eteenpäin.
Mari Vasama sanoo starttipajan tarkoituksen olevan, että nuori löytäisi oman polkunsa ja suunnan elämäänsä, kenties opiskelu-, työharjoittelu- tai työpaikan. Jokaisen kanssa tehdään suunnitelmat ja räätälöidään ne nuorelle sopivaksi. Kolmen kuukauden välein selvitellään, miten asiat ovat sujuneet ja onko menty eteenpäin. Asioita ei jätetä sikseen ja levälleen.
Tällä hetkellä Someron starttipajalaisia on seitsemän. Viisi nuorta jonottaa mukaan pääsyä.
– Emme voi ottaa nyt lisää väkeä, kun meillä ei ole vakituista ”majaa”. Kun meille tarkoitetut tilat Jukolan alakerran päädyssä saadaan kuntoon, niin asia on toinen.
Runsaan vuoden evakko alkaa olla lopuillaan.
– Jukolan tila on loppusiivousta vaille valmis. Kiva, kun saadaan lopulta oma paikka. Sinne rakennettiin keittiö. Siellä voimme itse vaikka leipoa ja paistaa sämpylät retkillemme.
Pajalla nuoria ohjaa Vasaman lisäksi starttipajan valmentaja Marja Friberg ja etsivänuorisotyöntekijä Lea Ahonen.
Starttipaja auttaa löytämään oman polkunsa
Starttipaja on tarkoitettu 16–29-vuotiaille nuorille, jotka tarvitsevat uutta suuntaa elämäänsä. Pajajakso luo mahdollisuuden pohtia rauhassa omaa tulevaisuutta, on se sitten opiskelu-, työharjoittelu- tai työpaikan löytyminen.
Toiminta sisältää erilaisia elämänhallintaan liittyviä asioita, kuten ruoanlaittoa, kaupassa käyntiä, harrastusmahdollisuuksiin tutustumista, kädentaitoja, oman talouden suunnittelua, vierailuja, retkiä ynnä muuta.
Jokainen saa yksilöllisen neuvonnan ja ohjauksen omiin henkilökohtaisiin tavoitteisiin perustuen.
Valmennuksen ja käytännön tekemisen tavoitteena on tunnistaa ja kasvattaa osaamista, vahvistaa hyvinvointia ja työelämävalmiuksia, tukea nuorta kohti koulutusta ja työtä.
pajalle voi hakeutua itsenäisesti tai ammattilaisen ohjaamana.
Startille osallistutaan omien voimavarojen mukaan. Pajapäivät ja aikataulut muodostetaan nuoren tarpeiden mukaan. Pajan toimintaan voi osallistua 1–4 päivänä viikossa 4 tuntia päivässä.
Työskentely on yksilö- ja ryhmävalmennuksen keinoin toteutettavaa tavoitteellista toimintaa. Pajalla harjoitellaan arjen taitoja, ryhmässä toimimista sekä vahvistetaan sosiaalisia taitoja. Starttipajalla työstetään myös jatkopolkuja ja tulevaisuuden suunnitelmia.
STarttipajan toiminnot ja viikko-ohjelmat suunnitellaan pajalaisten kanssa yhdessä ja heidän mielenkiintonsa mukaan. Päivät voivat sisältää esimerkiksi erilaisia tutustumiskäyntejä, tiedonhakua, hyvinvointia vahvistavaa tekemistä kuten ruoanvalmistusta tai liikuntaa, kädentaitoja tai ajankohtaisista teemoista keskustelua.
Starttipajalla on mahdollista lähteä tutustumaan yhdessä esimerkiksi kiinnostaviin ammattialoihin. Tarvittaessa tehdään myös verkostotyötä nuoren tarpeiden mukaan. Starttipajalla tehdään pajasopimus, jossa sovitaan yhteisistä aikatauluista ja yhteistyön tavoitteista.