Miia Juote muistaa, kuinka hän nuorena Mannerheimin Lastensuojeluliiton lastenhoitajana kävi hoitokeikoilla kotikaupungissaan Somerolla viikoittain. Monesti perheet, jotka kutsuivat Miian avuksi, olivat samoja. Heistä tuli tuttuja ja Miiasta turvallinen apukäsi lastenkaitsentaan.
– Edelleen, yli 20 vuoden jälkeen, perheiden vanhemmat morjestavat ruokakaupassa. Opiskelin nuoruusvuosina Turussa jonkin aikaa ja siellä puhelin piippasi harva se päivä, lastenhoitajalle oli monella kova tarve, Juote kertoo.
Miia Juotteen muisto kuvaa hyvin hoitoavun saannin suurta merkitystä pikkulapsiperheissä. On iso henkinen helpotus saada luotettava hoitaja paikalle ja päästä vaikkapa harrastamaan, tai yhdessä pariskuntana viettämään aikaa.
– Kun olen tarvinnut hoitajaa omille lapsilleni ja tilannut MLL:n palvelun kautta, olen voinut luottaa, että paikalle tulee koulutettu ihminen, jolta on rikosrekisteri tarkastettu. Olen käyttänyt hoitoapua esimerkiksi Lapin lomillakin. Lapset ovat rakastaneet, kun heidän luokseen tulee ihminen joka on vain heidän leikittämistään varten. Hinta on kohtuullinen ja monen saavutettavissa. MLL:n lastenhoitoavun tuntitaksa on maltillinen 10 euroa. Monien yksityisten yritysten palkkiot pyörivät 45–60 euron välillä.
MLL on tarjonnut lastenhoitoapua Suomessa 50 vuotta. Somerollakin palvelu pyöri vuosien ajan, mutta jäi pitkäksi ajaksi tauolle. Varausjärjestelmän muuttuessa sähköiseksi ja siirtyessä nettiin, sen ylläpitoon tarvittiin avustusvaroja. Niitä Somero ei halunnut maksaa, jolloin MLL ei tarjonnut lastenhoitoapua paikkakunnalla.
– Silloin parikymmentä vuotta sitten homma toimi niin, että hoitajien nimet ja puhelinnumerot oli tulostettu paperille, joita jaettiin kaikkien kauppojen ilmoitustauluille ja muihin kohtaamispaikkoihin. Listalta sai valita. Sittemmin hoitajavaraus siirtyi verkkoon ja nimet sekä puhelinnumerot poistuivat näkyvistä tietosuojan vuoksi, Juote kertoo.
Viimeisen vuoden lastenhoitoapua on Varsinais-Suomessa rahoittanut Liedon Säästöpankkisäätiö ja Sundells stiftelse, tätä ennen hyvinvointialue. Hoitoapu pystyttiin elvyttämään myös Somerolle. Kaupungissa on nyt ollut tarjolla kahden koulutetun hoitajan apu.
– Toiminta Somerolla on viime vuosina ollut pientä. Kahden hoitajan lisäksi järjestelmään on kirjattu kymmenen perhettä, jotka hoitoapua ovat tilanneet tai harkinneet. Avustuksen määrä Someron kohdalla olisi ollut noin 3000 euron luokkaa, MLL:n Varsinais-Suomen piirin toiminnanjohtaja Janina Andersson kertoo.
Hän on lakkautuspäätöksestä luonnollisesti ”hirvittävän pahoillaan”
– Olemme yrittäneet miettiä, miten jatko olisi onnistunut, mutta ei se ole mahdollista. Kaupungit ympäri Suomen ovat lisääntyvissä määrin kieltäytyneet avustuksen maksamisesta vedoten kiristyneeseen taloustilanteeseen tai hoitoavun kilpailuasetelmaan yrityksiin nähden, myös lapsimäärä vähenee koko ajan. Koronakin teki kuopan, Andersson sanoo.
Varsinais-Suomessa MLL:n lastenhoitoavun piirissä on tänä vuonna ollut 265 perhettä ja hoitotunteja ostettu 5000, koulutettuja hoitajia on yhteensä 91. Nyt Andersson yrittää löytää keinoja, joilla lastenhoitoon vuosien ajan käytetty ja kehitetty koulutus saataisiin jatkossa hyödynnettyä.
– Se on arvokasta osaamista ja koulutuksemme on laadukas. Siitä on ollut monelle hyötyä elämässä.
MLL:n lastenhoidon koulutusta on muun muassa voinut hyväksilukea joissakin hoitoalan koulutuksissa.
– Järjestelmä ajetaan alas 15.12. Nyt kannattaakin tsekata oman alueensa hoitajat ja ottaa nimet ja numerot ylös, Andersson kannustaa.
Varhan sotealue Salo-Someron perhekeskuksen lapsiperheiden kotipalvelu antaa sosiaalihuoltolain mukaista kotipalvelua. Lapsiperheiden kotipalvelusta saa tukea arjessa selviytymiseen ja voimavarojen vahvistamiseen.
Lapsiperheiden kotipalveluun voi olla yhteydessä, kun perheessä on alle 18-vuotiaita lapsia ja perheessä tarvitaan tukea. Tällaisia tilanteita ovat esimerkiksi vanhempien uupumus, alentunut toimintakyky synnytyksen, sairauden tai vamman vuoksi, perheen kriisitilanne, haastava elämäntilanne, perheen arki on kuormittunutta, tai on jokin muu erityinen perheen elämäntilanne, kuten monikkoperhe tai vammainen lapsi.
Kotipalvelusta saa tukea esimerkiksi lasten hoitoon ja huolenpitoon liittyvissä tilanteissa ja kodin arkirutiinien luomiseen ja ylläpitämiseen. Ohjausta ja tukea annetaan perheen tarvitsemiin käytännön kotitöihin, esimerkiksi aterioiden valmistukseen, kodin siisteyteen ja puhtaanapitoon tai pyykin pesuun liittyvissä asioissa. Lapsiperheiden kotipalvelusta saa tarvittaessa tukea ja asiointiapua perheen lääkäri- ja viranomaiskäyntien aikana.
Lähtökohtaisesti lapsiperheiden kotipalvelu on tilapäistä ja tarveharkintaista. Tarvittaessa apua saa myös pitkäkestoisesti, jos perheen tilanne sitä edellyttää. Lapsiperheiden kotihoito on maksullista. Sen hinta on 7,15 euroa tunnilta.
Mikäli vanhemmat haluavat keskustella avun tarpeesta kannattaa olla rohkeasti yhteydessä puhelimitse maanantaista perjantaihin kello 9-11 puhelinnumerosta 044 778 3131.