Joensuuntien ja Antintien liikenneympyrä ei edelleenkään budjetissa

0
Kiertoliittymän paikka on Joensuuntien, Kantatie 52:n ja Antintien keskiössä. Kuva on otettu Antintien suunnasta.

Elinkeino- liikenne- ja ympäristökeskus on asettanut nähtäville Kantatie 52 parantamissuunnitelman Antintien ja Joensuuntien liittymään rakennettavasta kiertoliittymästä. Elyn projektipäällikkö Vesa-Matti Eura kuitenkin sanoo, ettei kiertoliittymälle ole varattu rahaa ensi vuodenkaan budjettiin.

– Pidämme hanketta näin vireillä talousarviossa, mutta rakentamiseen ei ole osoitettu rahaa. Suunnitelma on nyt nähtävillä ja siitä voi jättää tarvittaessa muistutuksen 19.12. mennessä. Vastineiden on oltava valmiina tammikuun loppuun mennessä ja siitä suunnitelma lähtee Traficomille ja Väylävirastolle hyväksyntään. Hanke voi parhaassa tapauksessa olla lainvoimainen huhti-toukokuussa, Eura kertoo.

Kiertoliittymän rakentamisen tavoitteena on parantaa kantatie 52 liikenneturvallisuutta ja liittymän sujuvuutta. Samalla järjesteltäisiin jalankulun ja polkupyöräilyn yhteyksiä.

– Kunhan rahaa tulisi, niin voitaisiin aloittaa, Eura sanoo.