Korjausvelkaa on ryhdyttävä purkamaan

0
Somerniemen kirkko

Seurakunnan talous on vielä hyvä

Seurakunnan talouspäällikon viransijainen Nina Siikjärvi sanoo Someron seurakunnan taloustilanteen olevan juuri tällä hetkellä hyvä, mutta haasteita on tulevaisuudessa, kun kiinteistöjä pitäisi alkaa peruskorjata.

Kirkkoneuvoston ensi vuoden talousarvioesityksessä vuosikate on plussalla 2 600 euroa. Poistojen jälkeen alijäämä on 143  500 euroa.

Jo aiemmin kirkkovaltuusto jätti veroprosentin entiselleen, eli 1,65 prosenttiin. Verotuloja odotetaan kertyvän noin 2,07 miljoonaa euroa. Toimintakulut olisivat 2,276 miljoonaa ja toimintatuotot 193 000 euroa.

Ensi vuonna on tarkoitus maalata Somerniemen kirkko ulkoa. Siihen varataan 35 000 euroa. Seurakuntakeskuksen ja sen piharakennuksen kattojen korjaukseen on varattu 60 000 euroa.

– Korjausvelkaa on syntynyt. Remontteja on siirtynyt. Nyt on pakko tarttua toimeen, toteaa vs. kirkkoherra Lilli-Irmeli Hintsa.

Kiinteistöstrategia on tehtävä ensi vuonna.

– Se on työläs, mutta antaa meille tietoja rakennusten kunnosta ja osviittaa, mitä pitää kulloinkin tehdä, mutta myös siitä millaisella käytöllä ne ovat ja tarvitaanko kaikkia.

– Haastavaa on, kun emme tiedä vielä, miten Siikjärven leirikeskuksen kanssa lopulta ensi vuonna toimitaan, sanovat Hintsa ja Siikjärvi.

Valtuusto on jo aiemmin hyväksynyt leirikeskuksen remonttiin ja sen suunnitteluun 840 000 euron määrärahan.

Urakkatarjousten noustessa edullisimmillaankin yli miljoonan, ryhdyttiin pohtimaan vaihtoehtoja.

Tarveharkintatyöryhmä yhdessä remonttiryhmän kanssa löysi kaksi edettävää suuntaa. Kysytään Salon seurakunnalta, josko se haluaisi rakentaa aivan uuden leirikeskuksen yhdessä Someron seurakunnan kanssa. Jos Salo kieltäytyy, niin leirikeskus remontoidaan edullisemmin kuin alkuperäissuunnitelma oli. Talo kunnostetaan terveeksi, mutta maalämpöön siirtymisestä luovutaan. Vanhat sähköpatterit uusitaan ja laitetaan uudet ilmalämpöpumput.

Lopullisen päätöksen seurakunnan ensi vuoden budjetista tekee kirkkovaltuusto 18. joulukuuta.