Historia alkaa vuodesta 1869 kenraali Carlstedtin saapuessa Venäjän sotaretkiltään Oinasjärvelle ostettuaan Jusolan ja Kokin tilat. Uuden asuinpaikkansa hän nimesi Rauhankallioksi. Vain muutaman vuoden kuluttua kenraali kuoli ja uudeksi omistajaksi tuli Kustaa Jutta , mies, joka liikemiesvaistonsa ansiosta nousi lähes tyhjästä 1 367 hehtaarin suurtilan omistajaksi.
Rauhankallion tilat periytyivät ainoalle pojalle Kaarlo Rauhankalliolle , joka oli uudistusmielinen viljelijä ja tarmokas yhteiskunnallinen vaikuttaja. Hänen jääräpäisyytensä ansiosta Somerniemen kappeliseurakunta sai itsenäisyyden ja Oinasjärven kylä kansakoulun. Kunnalle hän osti Mäyrämäen tilan ilman mitään valtuutusta. Kaarlo Rauhankallion pyhiä arvoja olivat koti, uskonto ja isänmaa.
Ainoa perillinen, tytär Eev a, ei viihtynyt maalla, vaan muutti jo nuorena Helsinkiin työskentelemään tilastoapulaisena.
Kuollessaan 86-vuotiaana hän lahjoitti omaisuutensa Suomen Kulttuurirahastolle, joka perusti hänen nimeään kantavan rahaston tukemaan suomenkielisiä naisia opinnoissa sekä taiteellisissa ja tieteellisissä harrastuksissa. Vuonna 2023 nimikkorahasto jakoi apurahoina 420 000 euroa. Somerniemeläisten opiskelijoiden tukemiseen hän testamenttasi 100 000 markkaa.