SM-liigaa: Härkä Darts vastaan Salo Darts

0
Härkä Dartsin Heikki Happonen nakutteli tikkoja tauluun parhaalla pistekeskiarvolla sarjaottelussa salolaisia vastaan.

Teksti Juha Laakso, kuva Kari Eerikäinen

Somerolaisen Härkä Dartsin ykkösjoukkueen kausi darts-tikanheiton SM-liigassa, sen kolmosdivisioonassa, jatkui kotiotteluilla Salo Dartsin kakkosjoukkuetta vastaan.
Joukkueet heittivät Someron keilahallissa tuttuun tapaan kaksi kahdeksasta 501-pelimuodolla ratkaistusta pelistä koostunutta ottelua. Ensimmäisessä Härkä Darts oli parempi voitoin 5–3 ja jälkimmäinen päättyi samoin lukemin salolaisten voittoon.
Avausottelussa Heikki Happonen ja Timo Kuisma heittivät Härälle kaksi voittoa ja Ari Erkko yhden. Toisessa ottelussa sama kolmikko nappasi yhden voiton ja hävisi toisen peleistään täpärästi eräluvuin 2–3, mikä kallisti tasaisen kamppailun Salo Dartsin voitoksi.
Päivän korkeimman tikka- ja heittosarjakohtaisen keskiarvon (58,42) saavuttanut Happonen voitti päivän aikana kolme peliä ja hävisi yhden erävoittojen jakautuessa hänen edukseen 11–6. Kuisman vastaavat saldot olivat 3–1 ja 11–4 ja Erkon 2–2 ja 9–8. Juha Merivirta hävisi ensimmäisen ottelun kaksi peliään (1-3 ja 0-3) ja samanlaiset saldot kirjautti toisessa ottelussa Härän neljänneksi heittäjäksi tullut Jari Takala.

Päätöskierros Huittisissa

Kuuden kierroksen ja kahdentoista ottelun jälkeen Härkä Darts on kolmosdivisioonan lohkossa numero 13 kolmantena, edellään selkeänä kärkikaksikkona turkulainen Moision Olkkarin Tikka/3 (21 pistettä) ja salolainen Lounais-Suomen Darts/2 (19). Vain lohkovoittaja ja parhaat lohkokakkoset pääsevät karsintakierroksille pelaamaan sarjanoususta ja kierrosta ennen kauden päättymistä on jo selvää, että lohko 13:n kärkipaikat tulevat jakautumaan M.O.T./3:n ja LSD/2:n kesken.
Härkä Dartsilla on koossa 13 pistettä (pelivoitot 49–47), turkulaisella Höveli DC/3:lla niin ikään 13 pinnaa (46–50) ja kolmantena joukkueena samoista sijaluvuista kamppailee 12 pisteessä (47–49) oleva Salo Darts/2.
Härkä Darts reissaa maaliskuun lopussa heitettävällä päätöskierroksella Brewer’s DC/3:n vieraaksi Huittisiin. Höveli ja Salo Darts pelaavat lohkon kärkikaksikkoa vastaan, joten ennakkoasetelmien valossa somerolaisjoukkueella pitäisi olla hyvä mahdollisuus kolmossijansa säilyttämiseen kahdeksan joukkueen lohkossa.