Varpu Honkakoski sai ansiomitalin työstään bridgen hyväksi

0
Varpu Honkakosken ansiomitalia juhlistettiin kuohuvalla, kukkakimpulla ja iloisella bridge-porukalla.

Teksti ja kuva Mervi Mikkola

Somerolla on yli 20 vuotta toiminut aktiivinen bridge-kerho. Sen vetäjä Varpu Honkakoski sai valtakunnallista tunnustusta. Opetus- ja kulttuuriministeriö myönsi hänelle ansiomitalin työstään bridgen ja varsinkin bridgen pelaajien hyväksi.

Varpu Honkakoski on kouluttanut kymmeniä ihmisiä bridgen saloihin. Honkakoski on arvioinut, että hänen kouluttamistaan nelisenkymmentä pelaajaa on jäänyt aktiivipelaajiksi ja suurin osa osallistuu turnauksiin ja pelimatkoihin myös muilla kerhoilla.

Honkakosken saavuttama tunnustus on urheilumitali. Korttipeli bridge kuten shakkikin on urheilua. Kaikki, jotka pelaavat, tietävät, että puolikuntoisena peleissä ei pärjää. Peli vaatii suunnatonta keskittymistä ja peli-ilta kestää kolmesta neljään tuntiin.

Bridge on tikkipeli, johon tarvitaan vähintään neljä pelaajaa ja jota pelataan parin kanssa.

Aloittajien on ehkä vaikeinta oppia, että pelissä tehdään syöttöjä omalle partnerille eikä pelata vain omaan pussiin. Aivot joutuvat koetukselle yhä uudestaan, kun yrittää muistella, millä korteilla niitä tikkejä vielä saa.

Aivojumpan lisäksi tulee sosiaalinen puoli. Se korostuu Someronkin kerhossa, mikä virallisesti kuuluu Salon Bridgekerho yhdistykseen.

– Olemme tarkoituksella pitäneet tunnelman leppoisana ja puheensorinaa on huomattavasti enemmän kuin isoissa kisoissa muilla paikkakunnilla. Silti pelaamme sen verran tosissamme, että pisteiden laskua tehdään tietokonesovelluksella ja tuloksia voi tutkia jälkikäteen vuosia taaksepäin, toteavat kerholaiset.

Pelimatkat myydään yleensä saman illan aikana. Seuraava etappi on Kulobridgen järjestämä Pärnun pelireissu huhtikuussa. Helsinkiläinen Kulobridge on yksi Someron ystävyyskerhoista.

Someron bridgeillat pidetään torstai-iltaisin talvikaudella Syreenisalissa ja kesäisin Pitkäjärvellä.

Bridge sopii kaiken ikäisille; nuoret matemaattisesti lahjakkaat ihmiset pääsevät nopeasti jyvälle kaikenlaisista peleistä, mutta vanhojen kelmien valttina on kokemus ja maltti.

Kerholaiset kannustavat, että jos tuntee oloaan yksinäiseksi tai haluaa treenata aivojaan, kannattaa lähteä torstai-iltaisin tutustumaan peliin.

Harrastus on edullinen, sillä mitään välineitä ei tarvita.