
Äänestäjiä lipui tasaiseen tahtiin Someron ennakkoäänestyspisteeseen valtuustosaliin ensimmäisenä alue- ja kuntavaalien ennakkoäänestyspäivänä keskiviikkona. Ennen puolta päivää oli pieni jononpätkä. Sitten tasaantui.
– Hieman pitempään äänestäjät joutuvat odottelemaan, kun kummankin vaalin äänestyksestä tulostuu lähetekirje, joka äänestäjän on allekirjoitettava ja suljettava liput eri kuoriin, toteaa vaalitoimitsija Marketta Torkkomäki yhdessä kollegoidensa Sanna-Mari Mattilan ja Kaija Reposen kanssa.
Ensimmäisenä äänestyspäivänä kuntavaaleissa äänesti 358 somerolaista ja aluevaaleissa 336. Se tarkoittaa, että 5,2 prosenttia somerolaisista äänioikeutetuista antoi äänensä kuntavaaleissa ja 4,8 prosenttia aluevaaleissa ensimmäisenä ennakkoäänestyspäivänä.
Salolaisten ennakkoäänestysprosentti tuona päivänä kuntavaaleissa oli 3,0 (1 243 salolaista) ja aluevaaleissa 2,8 (1 174). Koko maassa kuntavaaleissa ensimmäisenä äänestyspäivänä äänesti 4,0 prosenttia äänioikeutetuista ja aluevaaleissa 3,8 prosenttia varsinaissuomalaisista äänioikeutetuista.
Toisen ennakkoäänestyspäivän puoliväliin mennessä oli ennakkoäänensä antanut kuntavaaleissa 504 (7,3%) ja aluevaaleissa 482 (6,9 %) somerolaista äänioikeutettua.
Ennakkoäänestys jatkuu yli viikonlopun. Tiistaina 8.4. on viimeinen ennakkoäänestyspäivä. Varsinainen vaalipäivä on sunnuntaina 13.4. Kaupungintalon valtuustosali on silloin somerolaisten ainoa äänestyspaikka.