Säistä ja keleistä ei ole mitään tietoa, mutta se on varmaa, että Somerolla saadaan upea kesä ainakin tapahtumatarjonnan puolesta.
Suvi-Somero on eilen matkannut painotaloon Turkuun, sisältäen ensi kesän tapahtumakalenterin.
Satasivuisesta kesälehdestä reilusti yli 30 sivua esittelee kesäisiä tapahtumia.
Ja kun sen lisäksi on esillä muitakin menovinkkejä, kuten esimerkiksi nähtävyyksiä, uimarantoja ja luontokohteita, niin ei luulisi, että kenelläkään olisi tekemisestä puutetta.
Tekemistä löytyy monenlaiseen budjettiin, sillä usea kohde tai tapahtuma on jopa maksuton.
Someron kaupungissa korostetaan nyt yhteisöllisyyttä. Se näkyy hyvin myös Suvi-Someron teossa. Tässä onkin paikallaan kiittää kaikkia tapahtumakalenteriin tietoja lähettäneitä, sekä myös heitä, jotka ovat auttaneet juttujen teossa tai esiintyvät niissä. Ilman tätä isoa porukkaa, ei meillä olisi ”kesäraamattuakaan”.
Hiukan pitää lehteä vielä malttaa odottaa. Se tulee vasta yhtä aikaa pääskysen kanssa, kun kesään ei ole enää päivääkään.
Lukunautintoja kesäkuun alkuun!