Someron Esan uimarit Emmi Korvenoja, Onni Hyvämäki ja Vilja Hyvämäki kilpailivat Tampereen Rollo-Uinneissa. Kilpailut ovat 10–13-vuotiaiden uimareiden kauden pääkilpailu, johon uintikausi vuosittain huipentuu. Paikan päällä oli tänä vuonna yli 1 200 uimaria.
Onni Hyvämäki oli 10-vuotiaiden poikien sarjan 50 metrin rintauinnissa 14. Hänen aikansa oli 54,03 sekuntia. 100 metrin vapaauinnissa hän oli 38. ajalla 1.38.11.
Kymmenvuotiaiden tyttöjen selkäuinnissa 50 metrillä Emmi Korvenoja sijoittui 20:nneksi. Hänen aikansa oli 45,47. Vapaauinnissa 100 metrillä Korvenoja oli 40. ajalla 1.32.12.
Vilja Hyvämäen sijoitus 50 metrin vapaauinnissa oli 78:s ja aikansa 37,69.
Someron Esan edellisestä Rollo-edustuksesta on kuusi vuotta aikaa.
Vastuuvalmentaja Aku Lehtonen kertoo, että näihin kilpailuihin lähdettiin uimahallin remontin vuoksi ilman yhtään yhteistä uintitreeniä pitämään hauskaa ja hakemaan kisakokemusta tuleville vuosille.
– Samalla nähtiin, missä eri ikäsarjojen taso liikkuu Suomen huipulla. Uintimäärään nähden erityisesti meidän kymmenenvuotiaiden taso oli kyllä hyvä. Ensi vuonna Rolloihin lähdetään sitten isolla porukalla, toteaa Lehtonen, joka hoiti oman tehtävänsä tällä erää etänä, kipeänä. Valmennus- ja organisointivastuu oli uimareiden valmentaja-vanhemmilla Tarja Vainiolla ja Kirsi Karvonen-Hyvämäellä.